Padá snížek bílý

Ano, čtete dobře. Sníh. Ten nás v Irkutsku překvapil přesně ve čtvrtek 11. října!! Toto datum si musím zapsat do svého sibiřského deníčku. Zima se velice náhle přihlásila o slovo. První sníh jsme zaregistrovaly na jedné z přednášek. Německá kamarádka do mě šťouchla a s vyvalenýma očima povídá: „Koukej, sníh!“ Načež se na nás paní přednášející usmála a povídá: „Djevochky, eto Sibir!“

Dnes jsme se probudily a venku chumelenice. Zaspala jsem snad dva měsíce? Jsou snad už Vánoce? Nene, je jen 13. října…

 

Je to až k neuvěření, jak se tu rychle změnilo počasí. Minulou sobotu, pravda, v některých částech Irk. oblasti hlásili sněžení. Konkrétně v Sajánech, kam jsme měli namířeno s jednou ruskou partou. Nakonec se „pojezdka v gory“ zrušila. PřekvapivěJ Ale změnila jsem plány a jely jsme s holkami Němkami do skanzenu v Talcy (47 km od Irkutsku, směrem na Litsvjanku), kde jsme se v příjemných 18°C procházely po březovém háji, kterým prosvítalo podzimní slunce. Napájely jsme se teplou pozitivní energií. Na sobě jsme měly jen mikiny (popř. lehké podzimní kabátky) a sluneční brýle. Teď to vypadá, že stabilně musím zahrnout do své výbavy kabát, brýle lyžařské, pohorky, kulicha a rukavice s kožíškem.

Stejně ale můžeme být rádi, jaké počasí nás tu provázelo až doposud. Dle místních bylo extrémně teplé září. Pravé babí léto. Teploty vysoko nad hranicí 15°C, každodenní modrá obloha. Teplý větřík. I jsme se divily, že to přeci není možné a každým dnem jsme očekávaly příval sněhu. Když se zatáhlo, jen trochu sprchlo, ale pak zase bylo krásně slunečno. No ale dočkaly jsme se! V loňském roce v září prý dokonce dvakrát sněžilo! Ještě že to přišlo tak pozdě…

Teď si musíme navyknout na pravé sibiřské počasí. Teplota už třetí den pod bodem mrazu, rampouchy, sníh. Místní říkají, že to takhle bude dalších šest měsíců (možná i víc). Ježkovy voči!! ŠEST MĚSÍCŮ???? Do půlky dubna minimálně (!) bude zima. Někteří tvrdí, že sněhu se tu můžeme dočkat i v květnu…Tohle bude opravdu kurz přežití:-D Ale co? Vybrala jsem si to, budu na to mít nezapomenutelné zážitky a za ty má cenu bojovat! (Nic jiného mi stejně nezbývá:-))

Prozkoumejme si trochu předpověď počasí na následující dny: dnes sobota -1, zítra neděle 14. +1, pozítří pondělí 15. 0…hmm:-/ Já se ale snažím být optimista a tak věřím, že se nám počasí ještě umoudří a sluníčko ukáže na pár dní svou tvář. Však se ještě chci podívat k Bajkalu, pocestovat po kraji…a to se mi ve sněhu moc nechce. Takže dlouhodobá předpověď? -1, 0, +1,…ale hle! Úterý 23.10. +7!!!, 24., 25. +5! No tak přeci nebude tak strašně:-)

Jak říkají moji rodiče: „Nikdy není špatné počasí. Je jen špatně oblečený turista.“ Takže koupit válenky, kožich z medvěda (..to je vtip, jo? Já jen pro jistotu, aby mě tu někdo nenařkl z pytlačení..) a hurá za sibiřským dobrodružstvím!    

 

 

   

 

 

 

 

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s