Když je venku 35

Teď už se 100% jistotou mohu říci, že jsem zažila „zimu jako v Rusku“ ba dokonce „zimu jako na Sibiři“. Více než týden 35stupňové mrazy v noci a po ránu (rozuměj po východu slunce, v 10:00) a přes den teploty kolem 30 °C. Takhle mi Sibiř v polovině ledna, na deset dní, jasně ukázala svoji pravou tvář! Drsnou a neúprosnou tvář, díky které se moje tvář podobala spíše rajčeti než snědé české tvářičce a řasy se změnily v ledové paličky…Podle místních sdělovacích prostředků bylo takové mrazivéobdobí extrémní i pro celé Rusko. Nepochybně se i bude opakovat, největší mrazy obvykle bývají v lednu a v únoru (hurá, hurá, hurá!), proto myslím, že jsem si nemohla vybrat lepší období na cestu na Sibiř!:-) Musím ale říct, že v Irkutsku to je ještě celkem pohodička, v odlehlejších místech Irkutské oblasti byly naměřeny teploty klesající k 50 °C. Pokud je takový extrémní mráz, je opravdu velká zima!:-D Nejhorší na těch nízkých teplotách je, že pokud je vysoká vlhkost vzduchu, pociťujete ještě větší mráz, než ve skutečnosti je. Takže např. v sobotu 22.12. bylo přes den naměřeno přes 35 °C, ale vlhkost byla značná (kolem 80 %), takže jsme pocitově zažili asi 40 °C. To byl první den, kdy mi byla skutečně velká zima. Ruce mi trochu více křehly, nepříjemně červenaly, řasy se obalovaly ledem a šátek se měnil ve zmrzlý hadr. Pokud jste si všimli, nepoužívám před hodnotami teplot znaménko minus. Protože v běžném hovoru tady žádné „minus 35 °C“ neuslyšíte. Je totiž všem jasné, že teploty v žádném případě nejsou v plusových hodnotách. Jelikož mají lidé sklony ke zkracování a zjednodušování řeči, nebudou se přeci zdržovat se zdlouhavým je minus 35 stupňů, ale prostě jen řeknou, že je 35.

 

Když je venku 35:

 • Toulaví psi nám nezpříjemňují rána…odešli do ústraní.
 • Ledová vrstva na chodníkách netaje. Sníh netaje taktéž. To vše roztaje až na jaře, tedy v květnu…
 • …zato dlaždice před všemi obchody a novými domy kloužou o sto šest – jejich povrch v kombinaci s botami od sněhu totiž dokáží neuvěřitelné veci ( – výrobci takových dlaždic by si zasloužili metál!! nejednou jsem si na nich málem zpřelámala hnáty)
 • Může sněžit! Ti, co si mysleli (stejně jako já), že v silném mrazu nemůže sněžit, budou jistě překvapeni. Takový zvláštní sníh je jev, který se v tomto regionu nazývá „kižu“. Teď mi prosím odpusťte nepřesné použití termínů, protože v ruské meteorologické terminologii zatím tak sběhlá nejsem (a tudíž při výkladu jednoho irkutského profesora meteorologie jsem chytala základní linii výkladu:-D), ale prostě takový sníh jsou drobné částečky ledu, které vznikají ve vrchních vrstvách atmosféry (7 km vysoko) a dopadají až na zem, protože tady je taková zima, že se nestihnou vypařit. Proto takový „sníh“ nemůžeme zpozorovat v Evropě či dalších teplejších oblastech světa, protože tam je větší vlhkost, větší teplota a proto ty krystalky ledu stihnou vysublimovat před dopadem na zem. Pokud bude mít někdo zájem o bližší a detailnější vysvětlení, sem s ním.
 • Stáváte se Dědy Mrázy a Sněhurkami. Mrazivé počasí se podepisuje na vašem vzhledu. Obočí a řasy bělají, vlasy čouhající zpod čepice taktéž. Dýchat můžete jen s pomocí šátku, jinak to možné není. Ačkoliv můžete potkat lidi vesele telefonující či pokuřující. Nechápu. Ten mráz vám leze do krku okamžitě. Bez ochrany přes pusu bych měla zničený dýchací cesty raz dva.
 • Na Bajkalu se pomalu otevírají ledové cesty. Pro některé oblasti u Bajkalu tyto cesty umožňují několikaměsíční rychloukomunikaci s civilizací.
 • Malé množství vody v lahvích mrzne.
 • Horká voda vylitá do mrazu se mění ve sníh.
 • V maršrutách a autobusech jsou zamrzlá okénka a jedinou možností, jak zjistit výstupní zastávku, je buď se zeptat spolusedících, nebo si vyškrabat pomocí klíčů či mince plošku velikosti 2 cm na 2 cm (pokud jedete déle a celou dobu sedíte u okénka, máte šanci na vytvoření otvoru o průměru až 4 cm!! A máte tedy luxusní výhled ven). Takové dílo musíte v průběhu cesty bedlivě udržovat při životě, protože lidský dech a vlhkost zvenčí v kombinaci s mrazem způsobuje rychlé opětovné zamrzání a pak jste tam kde předtím. Berete klíče a škrabete…
 • Na irkutských náměstích vyrůstají ledová městečka, sochy, skluzavky, labyrinty,…. To je něco, co jsem nikdy nezažila. Když se nad tím tak zamyslíte a pohlédnete na ty výtvory (pravda, nijak extra výtvarně povedené, efekt ale mají dobrý), které tam vyrůstaly několik týdnů, skutečně si uvědomíte, jaká (a jak dlouho!!) je tady k******á zima !!! Mnohem povedenější sochy budou k vidění od poloviny února v Listvjance, na Bajkalu. Tam se totiž koná Festival ledových soch „Křišťálová něrpa“. Tam budou ruští páni mistři tesaři vytvářet z bajkalského ledu sochy obřích rozměrů a budou bojovat o účast festivalu Ice Alaska,který se bude konat příští rok na Alajšce.
 • Vypadává elektrika.
 • Zatím v trubkách nemrzne voda. Pozoruhodné…
 • Mrznou poštrovní holubi, protože mi za poslední měsíc ještě nepřišla žádná pošta (ačkoliv už by pomalu mohla)
 • Lidé žijí, nemrznou a normálně fungují! 35 °C už je dost, ale jak říkám, dobré teplé ponožky, boty, teplý kabát, rukavice, teplá čepice jsou základ. Bez toho nemá cenu vycházet. Na péřový kabát zakoupený v Rusku nedám dopustit. Koupě kabátu a matrace na začátku pobytu byly nejrozumnější počiny, které jsem doposud v Rusku uskutečnila.

Po přečtení tohoto článku si asi musíte říkat, že jsem magor. Tady v Irkutsku se nad tím pořád pozastavují, co nás vyhnalo na Sibiř.  Ale ono to má své kouzlo… Kdy zase zažiju super bílé Vánoce? Kdy se budu moci sklouznout na ledové skluzavce? Kdy si budu moci vytvořit led za oknem za necelou půlhodinku? Kdy se budu moci projít po zamrzlém Bajkalu?

zima

 

P1180306

4 comments

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s