“А со скидочкой купите?“

Nakupování v Rusku není jen tak obyčejné nakupování. Je zábavné, úsměvné a někdy vás stojí dost sil. Ale zato ušetříte nějakou tu kačku… Už déle mne udivuje časté smlouvání o cenách, slevách při nákupech. Bohužel ale nejsem ten typ, kterému by smlouvání nějak extra šlo. Ovšem, když se osmělím, také dokážu snížit cenu o pár desítek rublů. Nejlepšími „smlouvači“ jsou holky z Německa…jelikož nejvíce chodí nakupovat všemožné oblečení či obuv na trh, už v místních smlouvcích taktikách umí chodit.

Pokud mluvím o smlouvání, samozřejmě to nejde všude. V supermarketu či podnicích, kde se příliš kontrolují uvedené ceny výrobků či služeb, slevy nedocílíte. Nejlepší pole pro smlouvání jsou místní maloobchodníci, bábušky posedávající vedle „oficiálně“ postavených stánků (tady se jen stěží dá říct, zda je něco postaveno, vytvořeno oficiálně…..tím nechci podrážet nohy ruským zákonům, ovšem nelegálnost tu dosti frčí…s tichou podporou či trpěním místní administrace) či všichni „tržaři“ na čínském tržnici… Mimochodem, čínský trh je velice zajímavá oblast v Irkutsku. V prosincovém vydání jakéhosi časopisu o irkutském dění psali, že tato tržnice dělá vrásky ve vyšších irkutských sférách, protože: díky ní jsou permanentní zácpy kolem tržnice a i několik km od ní, pracují a žijí tam nelegální přistěhovalci (jen stěží se dá odhadnout, kolik Číňanů, Korejců, Mongolů, Uzebků, Azerbajdžánců… tam skutečně je) – navíc hygienické podmínky evidentně nejsou taky nejlepší; perou se tam peníze, vaří a překupují drogy, a zkrátka je to nejtemnější a nejneprůhlednější místo ve městě. A z těchto důvodů po novém roce (rozuměj po 1.1.2013) vstoupí nový zákon o omezení nelegálního obchodu v otevřeném prostranství na území města (všichni budou prověřeni, zda mají povolení tam prodávat a všichni legálně pracující budou přemístěni do jednoho komplexu, kde si vesele budou moci prodávat své serepetičky) a že místní honorace bude bojovat proti této ohromné mase Asiatů…

Musím říct, že to je myšlenka pěkná, ale bohužel zatím (ba zda vůbec někdy?) těžce řešitelná. Sem se stěhují lidé z mizerných životních podmínek do lepších (věřte nebo nevěřte…i do Ruska na Sibiř se dá jezdit za lepším!) – tady mají prodávající poptávku, přestože si myslím, že nabídka přesahuje poptávku… S kontrolou legálního a nelegálního obchodu je to tu taky těžký. Situace čínská tržnice vs. irkutská hlava je doslova boj s větrnými mlýny.    

Vraťme se ale k původní myšlence – všichni obchodníci jsou tu skuteční obchodníci. Nikdy se neumluví a vám vymluví díru do hlavy…slabší povahy se tu musí hroutit. Je někdy dost těžký odolat nátlaku neodbytných prodejců – navíc když ta kabelka je tak pěkná!!! Ale i se slevou je to pěkná pálka!

Na trhu, ale i v malých obchůdcích v obchodním centru na sportovním stadionu…prodavači strůjci svého štěstí, proto i strůjci svých cen. A když nechcete koupit boty za 350, tak „со скидочкой купите?“ – „Se slevou koupíte?“ ….no jo, za 300 už se dá. Ponožky se slevou už jsem ale nekoupila.  

Nebo smlouvat můžete, když žena za pultem nechce vyndavat váhu a vážit ovoce (!!) a raději vám nabídne – vemte kilo za 50 rublů….kilo nechci!! Vemte 20 rublů a já půjdu. No tak mi raději dejte 20 rublů za to, co máte a jděte. (páč jsem rovných 20 rub neměla, jen 50, nabízela jsem jí 16…to se jí ale nelíbilo, tak mi přeci jen našla 30 na vrácení….).

Takhle smlouvat můžete v Čechách jen s „čongama“… Jen s tím rozdílem, že tady vám neříkají, že nerozumí česky!    

No a pokud se vám zdá, že cena za nabízené služby je přemrštěná (např. když jsme chtěli jezdit se psím spřežením v Listvajnce nebo vstup do klubu je na úroveň podniku vysoký), mnohdy stačí pronést pár milých slov, usmát se a to by bylo, aby se vám nepodařilo vydyndat slevičku…:-)

 

 

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s