Nakupování ve sklepě, MDŽ a druhý břeh je nedaleko

Nejdu „v magazin“, ale „do sklepu“

Jak víte, moje první kamarádka a spolubydlící Marijke z Belgie v půlce ledna odjela domů. Obdržela jsem od ní včera dopis, ve kterém mimochodem píše, jak je divné být zase zpět v zemi, kde každému na ulici rozumíte.  Nicméně jsem tedy po jejím odjezdu byla na pokoji měsíc a půl sama. Tak jsem si zvykla v tom malém pokoji žít sama, kdo mě zná, dokáže si představit, jaký jsem tu měla SYSTEMATICKÝ (!!) jemný nepořádek. Upozorňuji systematický, páč všechno mělo své místo jen toho bylo všude moc:-D No a když mi oznámili, že mi přijede nová spolubydlící, samozřejmě jsem ráda nebyla, protože jsem to všechno musela někam uklidit. A místo tu prostě není!! Po dvou dnech útrpného úklidu jsem nakonec vysvobodila moji sousední postel od veškeré papírové zátěže a moje Polka mohla přijet.

Moje nová spolubydlící se jmenuje Světlana z Poznaně. Původem je z Kazachstánu, takže kromě plynulé polštiny umí ještě plynule rusky, což mě těší, že můžu mluvit rusky opravdu pořád! Týden po ní přijeli její další dva spolužáci, tak se nám naše patro trochu oživilo. A to není všechno –  nejen oni tři přijeli, ale ještě další tři Poláci, jejich kamarádi, na druhou univerzitu. Potom jsem se zkontaktovala ještě s jedním Polákem přes Couchsurfing, a tak jsem v kontaktu ještě s další skupinkou Poláků (mimochodem také z Poznaně, ale jiných fakult, takže se navzájem neznají). Takže co z toho plyne? Z Ruska se vrátím nejen se znalostí ruštiny, ale i základy polštiny. Kdo by to byl řekl, že?

«С 8 мартом!»

Za svůj dosavadní pobyt jsem si dost všimla toho, že Rusové milují oslavy , a to ať už svátků či narozenin, rodinných sešlostí. Je tu tolik svátků, že už se v tom přestávám orientovat… Už několikrát se mi stalo, že mi ve škole nebo na baletu přáli k nějakému svátku a já nevěděla k jakému. 14.2. jsem se ukázala už jako úplný neznalec dnu Sv. Valentýna, kdy mi paní recepční na baletu přála vše nejlepší a já na ni čučela jak zjara a říkám: „Děkuji. A k jakému že svátku mi přejete?“ (to už byla poslední kapka do toho velkého jezera mé svátkové nezainteresovanosti). O týden později jsem se zas chtěla ostříhat (zašla jsem do kadeřnictví v pátek před 23.2. – Den obránce Vlasti aliaz „Den mužů“) a nabízeli mi, že můžu přijít v sobotu a být krásná na sváteční den… Už jsem se ale naučila, jak se dá předvídat nadcházející velký sváteční den. Ke každému svátku se tu tvoří nejrůznější vkusná či nevkusná papírová přáníčka, a proto stačí jednou za čas zajít na poštu a tam se dozvíte, na jaké datum se máte připravit.

Svátek 23.2. – Den obránce Vlasti (Den mužů) je státní svátek (!!) stejně jako další svátek již mnohem známější 8.3. – Mezinárodní den žen. Mezinárodní den žen tu je ohromný svátek, kdy ženy dostávají květiny (taky jsem dostalaJ), bonboniéry, nejrůznější slevy na oblečení, kosmetiku, nejsou výjimkou ani drahé briliantové šperky a další nelevné cennosti.  Celé Rusko přestává fungovat a muži svými ruskými (přehnanými? to už je otázka názoru) gesty dávají najevo, jak své ženy milují…Po ulicích jsou rozvěšená blahopřání k 8.březnu, ve škole ze školního rozhlasu pouštějí jakousi nahrávku opěvující ženy (to bylo dost strašný..myslím, že ta nahrávka se jim dochovala ještě z dob hlubokého socialismu). A nejen, že se v pátek nepracovalo, ono i ve čtvrtek odpoledne končil veškerý život na fakultě. Hodina od 16:10?? Blázníš? Jdi domu! Odpolední vyučování dnes odpadlo…tak tady se oslavy jedou opravdu ve velkém!! A pravda, je to trochu za rámcem mého chápání…

Podle toho, jak se tu svátky berou vážně, už se těším na 1. a 9.května. To se tady zakončí veškerý život a bude se pít nonstop od 1. do 9.května. K čemu jinému tu ty dny volna jinak jsou? Vodky a piva hodně!

A ještě malá rada – pokud chcete jet studovat do Ruska a nechcete se moc nadřít, volte jarní semestr! Hodně svátků, hodně volna. Navíc měli být státem odsouhlasené nějaké týdenní prázdniny ke konci května. To už je úplně konec….ať žije studentský život!

Už jsem pomalu zapomínala, že dvouhodinový výlet může trvat celý den

…ale naštěstí mi to připomněla naše sobotní túra po zamrzlém Bajkalu. Trasa Sljudjanka – Angasolka (v ruském podání asi 10 km – reálně dobrých 13 km) a z Angasolky  ještě 4km šplhání se na vlakovou zastávku „Temná rokle“. Skupinka 4 Poláků, Rus a já. Počasí nám vyšlo ukázkové – slunce hřálo, třpytící se běloučký sníh, výhledy na pohoří Chamar Daban byly kvůli ostrému slunci trochu zamlžené, ale přesto byly!!

Naše túra spočívala v překonání 13km vzdálenosti po Bajkalu z osady Sljudjanka (název vznikl od slídy, která se tam těžila) do Angasolky (tudy projíždí slavná historická trasa Krugobajkalky). Bohužel se nám nepodařilo zažít led bez sněhu. Dobrých 20 cm tam bylo. Což s sebou neslo dvě těžkosti: a) nemohla jsem fotit krásný rozpukaný led a za b) ve sněhu se šlo dost blbě! ……….A teď se dostávám tomu, co mě na Rusech opravdu fascinuje! A to je: pojetí vzdáleností. Už jsem o tom psala v září loňského roku, ale napíšu o tom znovu. Pokud vám Rus bude říkat, že je něco: nedaleko, minutku, jen dvě hodinky, úplně v pohodě nebo že už se blížíme. Nevěřte mu!!:-D Naše původně plánovaná dvouhodinová procházka se protáhla na skoro 5 hodin. Po dvou hodinách jsem došli do slabé poloviny jezera. Pak nám Andrej tvrdil, že už jen asi 40 minut do Angasolky. No tak jsme si našli 3krát 40 minut a byli jsme skutečně v cíli. Je to dost deprimující, když před sebou vidíte ten cíl. Vedle vás sníh a sníh, kolem vás hory. Ale přibližujete se jak šneci. Ještě, že nám nefoukal vítr, a svítilo slunce!! Ve větru by ta cesta mohla být docela nepříjemná…

V osm hodin večer jsme celí utrmácení, ale spokojení, že jsme ty dvě hoďky přežili, nastoupili do vlaku. Cestu nám zpříjemňovala skupinka, která vedle nás hrála ruské táborákové písně. Super! Spokojenost:-)

 

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s