Praktické informace pro cestování po Sibiři

Jelikož vím, jak těžké je o této oblasti něco sehnat a jak je Sibiř neznámá, rozhodla jsem se pro sepsání praktických informací, které by se vám, kdo se chystá do Irkutsku a kdo se chce něco dozvědět, mohli být pomocníkem. Mnohé informace naleznete v mých přípěvcích (cena dopravy, ubytování atd.). Všechny kontakty a webové stránky jsou uvedeny k období září 2012 – červen 2013.

Informace,fakta o Bajkalu a Sibiři:

V češtině:

 • Bajkal, perla Sibiře, Bohumír Janský, Panorama, Praha, 1989
 • blogy Čechů, kteří po Bajkalu a okolí cestovali

 V ruštině:

V polštině:

 • Polský turistický průvodce Bajkal i gory przybajkala, Alicja i Jedzej Tuluowscy (web: www.jeziorobajkal.pl anebo stránky na FB) – sepsali studenti geografie z Poznaňské univerzity.

V angličtině:

 • Turistický průvodce Lonely Planet – Russia (oddíl Eastern Siberia), na jejich stránkách se čas od času objeví aktuální vydání. Hodně info o dané obalsti nalezenete právě zde. S Lonely Planet jsem do Ruska odjížděla. Byl mi dobrým rádcem rpo zákaldní zorientování se:-)
 • Anglické weby jsem jinak neprozkoumávala, ale myslím, že najdete hodně blogů. Většinou od Američanů. Britové do těchto míst moc nejezdí, ale také se najdou. Jen bych chtěla upozornit, že Američané vnímají Bajkal a Rusko všeobecně jinak než Evropani. To, co někdy vadí jim, Čech může přehlédnout a mávnout nad tím rukou.

Užitečné odkazy:

 • http://www.rzd.ruwebové stránky „Ruských drah“:-) Existují i jiné weby, ale tam pozor! Platí se extra poplatky za zprostředkování služeb, např. http://www.tutu.ru
 • http://www.angara.netzajímavé je zejména forum, ve kterém najdete rady pro cestování převážně po Bajkalu
 • http://www.vsrp.ru vodní doprava na Bajkalu (pozor, funguje sezonně, jen některé trasy jezdí celoročně, např. přívoz Port Bajkal – Listvjanka)

Telefonní kontakty

Při cestě na poloostrov Svatý Nos si místa v maršrutce z Ulan Ude do Usť-Barguzinu můžete rezervovat na číslech: 8 924 390 70 25 či 8 924 654 55 89. Maršrutky v obou směerch jezdí v 7:00, 15:00.

Kdyby jste se chtěli optat na počasí, situaci v NP Svatý Nos, pak můžete volat na základnu МЧС (horská služba) v Usť-Barguzinu: 8 301 318 18 11. Komunikační jazyk ruština. MOžná, že nějký mlaďoch bude umět anglicky:-)

Při cestě z Irkutsku na Olchon si můžete místo v maršrutce zamluvit na číslech:

 • odjezd z autobusového nádraží (автовокзал) – 8 902 577 20 20.
 • odjezd z centrálního trhu (центральный рынок) – 8 902 171 49 61. To jsou dvě z mnoha čísel, která můžete sehnat, když sháníte kontakt na dopravu na Olchon.

Mobilní spojení

Pokud pojedete do Ruska na delší dobu, vyplatí se vám koupit si ruskou simkartu. Při nákupu simky musíte předložit pas, sepíšete s nimi smlouvu. Nutná administrativa. Pak budtee psát smsky za pár rublů. Můžete si vybrta z mnoha operátorů např.: Мегафон (zelený), MTC (červený) – ti jsou po celém Rusku, či bajkalský operátor Байкалвестком (modrý), Beeline. Байкалвестком je dobrý, pokud zůstáváte jen v Irkutské oblasti a Burjatské republice. U Bajkalu ale moc signál nemá. Naopak u Bajkalu má signál Megafon a občas i MTS. Někdy, nebo spíše mnohdy, ale ani jeden operátor:-)

Roaming v Ruské Federaci

Pokud si koupíte simku v jedné oblasti Ruska, v druhé oblasti Ruska už máte aktivovaný roaming. Např. pokud si simku koupíte v Irkutsku (tj. Irkutské oblasti), v Moskvě už máte roaming (protože budete v Moskevské oblasti). Mimochodem, v Moskě je to ještě složitejší, tam mají přetížené sítě a tak se vám může stát, že vám ta vaše simka vůbec nebude fungovat. Pozor na to!  Takže se u operátora informujte, jak si aktivovat roaming do jiných oblastí Ruska. Většinou se napíše sms na nějaké číslo, aktivace roamingu stojí u MTS 50 rublů a pak za každý den v roamingové oblasti platíte 2 rubly/den. Voláte a píšete za ceny neroamingové.

Dobíjení simkarty

Dobít si můžete z bankomatů (u Sberbanku je určitě dobíjení bez komisního popatku, u jiných bank už si nejsem jistá) či v terminálech určených speciálně pro dobíjení kreditu).

Terminály jsou ve většině supermarketů i v kioscích. V takových terminálech platíte komisní poplatky. 10% z dobíjené částky. Více procent zaplatíte na letištích, autobusových či vlakových nádražích.

Bez komisního polatku si můžete kredit dobít přímo v prodejnách mobilních operátorů. MTC můžete bez komise dobít v libovolné prodejně MTC, Megafon zas u Megafonu atd.

Bez komise taky dobijete kredit v terminálech prodejen sítě Связной (tuším, že oranžovo-bílé logo)! Tam si můžete koupit i simkarty libovolného operátora. Může se ale stát, že rpodávají jen jednoho určitého operátora… Nebo pak taky můžete dobít bez komise přímo na kase prodejen operátorů.

Bankomaty

Vybrat si RUB bez komisního poplatku můžete téměř v jakémkoliv bankomatu. V ěnkterých si můžete dokonce vybrat dolary či eura. Pokud si chcete vybrat větší částku najednou, max. 7000 RUB vyberete u Sberbanku (zelené logo). V bankomatech Русский Стандарт (modro-bílé logo), jo, název jako ta vodka!) můžete max. vybrat 10 000 RUB. Pak je ještě snad Reiffeisenbank, kde si můžete vybrat EUR.

A teď, kde si peníze můžete proměnit v pivo a jídlo:-) Pivo, který jsem vyzkušela a navíc se dalo pít:

 • Baltika / Балтика 3,7
 • Tři medvědi / Три медведя
 • Břeh Bajkalu / Берег Байкала (spíše светлое, крепкое je dost sladký)
 • Starý mlýn / Старый мельник (tmavý i světlý)

Co se vodky týče, za 200 – 300 RUB koupíte už kvalitnější vodku, která se dá pít. A já si bohužel ty názvy moc nepamatuju, ale třeba Журавли, Пять озер, Байкал, Омулевка. Русский Стандарт je taky dobrá, ale Rusové ji nepovažují rozhodně za top vodku. Údajně nejlepší ruská vodka  je Белуга, jejíž cena se ale pohybuje 1000 RUB a výše. Nejlevnější vodky není radno kupovat, hrozí oslepnutí či otrava.

Oblíbené hospody, žrádelny („жральни“J) v Irkutsku:

 • Petrushka – kavárna
 • Bílá vrána / Белая ворона – kavárna a klub alternativní vrtsvy Irkuťanů, vaří drobná jídla (těstoviny, sendwiche, palačinky), příjemné posezení s příjemným personálem
 • Поварешка / Naběračka – rychlé občerstvení z čerstvých surovin, pivo za 60 rublů:-)
 • Позная Дали / Pozná Dali – vždy skvělé pozy a jiné burjatské a ruské pochutiny (na ul. Волжская, Улан Баторская)
 • Позная na ulici Канадзавы (ulice u hlavního náměstí Kirova)
 • Uzbecká restaurace Чайхана. Vyhlášená uzbecká restaurace, kam chodí místní Uzbeci i hodně Rusů. Pokud ji najdete, budete machři. Ani mnozí místní ji ještě nikdy nenašli. Je totiž ukrytá v jendé z mnoha čínských tržnic na Centrálním trhu. vVří tam královsky:-) Jen tam není toaleta. To jsme chodili do 3. patra Obchodního komplexu (Торговый комплекс) na centrálním trhu:-) Je to nejblíž.

Poznaja na ul.Kanadzavy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

v uzbecke restauraci (manta a lagman)

P1250559

Na pivo si můžete zajít do 130.čtvrti / 130-ый квартал. Např. Irish pub – pivo drahé, ale dobré, protože není ruské:-) Nebo podnik Пивоварня, kde si vaří své vlastní pivo. Taky mají docela levné pivo v podniku Кружаль.

Své pivo si taky vaří v hospodě Точка na ul. Дзержинского. Tam se budete cítit jako doma. Pan výčepní (starý cápek) vám bude připomínat hospodskýho z Hospody Na Mýtince:-)) Údajně je pěkné prostředí a relativně levné pivo v síti pubů Grey Grot.

V Listvjance pak samozřejmě trh s čerstvým omulem (teplý či studený solený a uzený) a uzbeckým plovem a šašlykem.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s